Czym zajmują się neurochirurdzy?

Lekarz pracujący na komputerze, na którego ekranie widać skan głowy pacjenta

Każdy układ naszego ciała narażone jest na różne choroby, które bardzo często wymagają leczenia specjalistycznego. Nie inaczej jest w przypadku układu nerwowego, który słusznie określanym jest mianem najważniejszego. Na szczęście spora część schorzeń w jego obrębie może być leczona przez neurochirurgów, którzy co prawda kojarzą się nam głównie z operacjami mózgu, ale zajmują się także i innymi elementami wspomnianego układu.

Chirurg ubrany na niebiesko podczas operacji

Neurochirurgia to nie tylko mózg

Głównym zainteresowaniem neurochirurgów jest układ nerwowy, lecz nie mamy tu na myśli wyłącznie mózgowia – ważnym elementem tego układu są także nerwy obwodowe (czyli np. te biegnące w kończynach) oraz rdzeń kręgowy. Nie mniej istotną kwestią pozostają także naczynia krwionośne, które odpowiadają za prawidłowe odżywienie wspomnianych tkanek. Lekarze tej specjalizacji uczestniczą także w leczeniu schorzeń kręgosłupa.

Jakie choroby pozwala leczyć neurochirurgia?

Do schorzeń i urazów, których leczeniem zajmują się neurochirurdzy należą między innymi:

  • Nowotwory i guzy,
  • Krwiaki i tętniaki,
  • Złamania kości czaszki,
  • Uszkodzenia nerwów obwodowych.

Lekarze tej specjalizacji uczestniczą także w prowadzeniu badań chociażby nad chorobami neurodegeneracyjnymi: chorobą Alzheimera czy Parkinsona.

Sala chirurgiczna, na której trwa zabieg. Kilku lekarzy wykonuje swoje obowiązki

Od diagnostyki po wyzdrowienie

Wbrew pozorom, neurochirurdzy nie zajmują się wyłącznie przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych. Ich rola rozpoczyna się już na etapie podejrzenia dysfunkcji elementów układu nerwowego, dlatego biorą oni czynny udział w diagnostyce niemal od samego początku. Natomiast z racji tego, że to właśnie oni przeprowadzają operację kiedy jest konieczna – zajmują się też późniejszą opieką nad pacjentem.

Podsumowanie

Neurochirurgia to specjalizacja, która wymaga od lekarza ogromnego doświadczenia i wiedzy z zakresu wielu – często bardzo rozległych – zagadnień. Jeśli poszukujesz pomocy w obrębie powyższych schorzeń i mieszkasz w województwie Kujawsko-pomorskim, rozejrzyj się za dobrym neurochirurgiem w Bydgoszczy lub okolicach.