Dwie zasady dbania o serce

Drzewo o kształcie serca

Serce mamy jedno i musi nam ono służyć przez całe życie. Jest ono jednak narażone na wiele chorób oraz urazów. Odpowiednie zapobieganie im może być dla nas zbawienne. Nie wiemy przecież, czy to, co robimy (albo czego nie robimy) dziś, nie będzie miało wpływu na stan naszego narządu za parę lat.

Aby być w pełni zdrowymi, powinniśmy dbać o każdy nasz organ z osobna. Holistyczne podejścia do medycyny zakładające robienie rzeczy, które przyczyniają się do poprawy stanu wielu organów i części naszego ciała, są wskazane i bardzo nowoczesne. Jak jednak zadbać o serce, które przecież w pewnym momencie naszego życia może odmówić nam posłuszeństwa? Wystarczy stosować się do tych rad:

 

Uprawiaj sport i dużo się ruszaj!

Nie da się ukryć, że ruch i sport to bardzo ważne elementy, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pomagają dotlenić organizm, ćwiczą mięśnie, zapobiegają otyłości i chorobom układu nerwowego. Jaki jednak wpływ mają na nasze serce?

kobieta ćwicząca na macie

Przede wszystkim uspokaja nas i niweluje stres, który przecież jest niebezpieczny dla serca. Ponadto dostarcza naszemu narządowi tlenu oraz obniża ciśnienie tętnicze. Dzięki regularnym aktywnościom fizycznym możemy również liczyć na spadek cholesterolu we krwi oraz pomniejszenie krzepliwości krwi.

 

Ogranicz alkohol do jednej lampki czerwonego wina!

lampka winaPowszechnie przekazywane zdanie na temat zbawiennego wpływu jednej lampki czerwonego wytrawnego wina wypijanej dziennie, jest oczywiście prawdziwe. Dzięki niej w naszym organizmie zostaje podwyższona zawartość tego dobrego cholesterolu HDL. Ma on wpływ na przeciwdziałanie tworzeniu się zakrzepów z krwi oraz obniża ciśnienie. Warto jednak zachowywać umiar i nie przesadzać nawet z tak pozytywnie wpływającym na serce czerwonym winem. Możemy bowiem niekorzystnie wpłynąć na stan naszej wątroby!

 

PODSUMOWANIE

Niby to tylko dwie rady, ale stosowanie się do nich ze świadomością może zdziałać cuda. Dużo ruchu i jedna lampka czerwonego wina powinny pomóc naszemu sercu w radzeniu sobie ze swoją codzienną ciężką pracą.