Medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna: gdzie znajduje się magiczna granica?

Świadomość zabiegów poprawiających wygląd w Polsce wciąż rośnie. Kiedyś temat tabu, teraz sposób na utrzymanie młodego i promiennego wyglądu. Nadal jednak trudno określić, gdzie kończy się medycyna estetyczna a zaczyna chirurgia estetyczna. Gdzie znajduje się magiczna granica?

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna niejednokrotnie są stosowane zamiennie lub są mylone. Obie dziedziny, jednakże bardzo się od siebie różnią. Pierwsza z nich skupia się na zabiegach inwazyjnych z zastosowaniem operacji chirurgicznych. Medycyna estetyczna to nieinwazyjne rozwiązania poprawy wyglądu.

Chirurgia plastyczna jest nieco starszym działem medycyny. Została ona stosowana i rozwijana wraz z pojawieniem się możliwości znieczulania pacjentów pod koniec XIX wieku. Dodatkowo rozwój antyseptyków sprawił, że unikało się skutków ubocznych i zakażeń organizmu. Medycyny estetyczna wywodzi się z lat siedemdziesiątych z Francji. W Polsce pojawiła się ona dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Nie oznacza to jednak, że nie mamy świetnych specjalistów. W całym kraju ma się dostęp do zabiegów, ale odpowiednia klinika medycyny estetycznej wcale nie musi być aż tak łatwa do znalezienia.

Podstawową różnicą między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną jest ingerencja w ludzkie ciało. W chirurgii mamy do czynienia z bardzo dużą ingerencją – wykonuje się skomplikowane cięcia, usuwa tkanki, przemieszcza je i dodaje. Medycyna estetyczna jest dużo mniej inwazyjna. Co prawda dopuszczalne są drobne nacięcia czy nakłucia, ale nie dochodzi tu do skomplikowanych operacji. Kolejną różnicą jest znieczulenie – w większości przypadków w chirurgii używa się znieczulenia ogólnego. W medycynie estetycznej dużo częściej korzysta się ze znieczulenia miejscowego. Medycyna estetyczna skupia się na zapobieganiu pojawianiu się niedoskonałości i przeciwdziała. Chirurgia jest stosowana po pojawieniu się defektów i usuwa je, aby w przyszłości nie pogłębiały swojego stanu.

Obie dziedziny pomagają w osiągnięciu dobrego wyglądu, jednakże występują między nimi znaczne różnice. Nie zawsze trzeba poddawać się skomplikowanym operacją, aby poprawić drobne mankamenty. Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto się skonsultować z lekarzem, który ustali co będzie najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku.

 


Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Christoffer Ingves